Praca w spedycji – obowiązki, zarobki i cechy dobrego spedytora

Rozwój branży transportowej sprawia, że pojawia się coraz więcej ofert pracy dla spedytorów. Stale rozwijająca się gospodarka stwarza wiele perspektyw do budowania ścieżki zawodowej w tej branży. Praca w spedycji jest odpowiedzialna, ale też dobrze opłacana, na brak zatrudnienia nie można narzekać i daje możliwości rozwoju. Jak kształtują się zarobki w tym sektorze, w jaki sposób zostać spedytorem i czym tak właściwie zajmuje się spedytor?

Czym zajmuje się spedytor?

Praca spedytora polega na organizowaniu przewozu ładunku i koordynowaniu procesu transportu. W zakres jego obowiązków wchodzi szereg zadań związanych z wysyłką i odbiorem towarów, wśród których może się znaleźć kontrola załadunku, rozładunku, składowania i pakowania, a także kwestie związane z ubezpieczeniem, dotrzymaniem odpowiednich terminów, planowaniem przewozów i przechowywania towarów, a także monitorowanie cen taryf i ceł, wyszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań dla obsługiwanej firmy, prowadzenie nadzoru nad rentownością zleceń. Spedytor zajmuje się również pozyskiwaniem nowych klientów i przewoźników.

Jak zostać spedytorem?

Jedną z opcji przygotowującą do pracy w spedycji jest kurs. Szkolenie pozwala na szybkie przyswojenie wiedzy i daje większe możliwości w znalezieniu dobrego zatrudnienia. Kompetencje z czasem można poszerzać. Zdobycie nowego zawodu lub przebranżowienie przez uzyskanie kwalifikacji Spedytora daje szansę na znalezienie pracy w branży TSL. Kwalifikacje pozwalają objąć stanowisko spedytora drogowego, spedytora w firmach handlowych i produkcyjnych, dyspozytora pojazdów ciężarowych. Dzięki wiedzy zdobytej podczas szkolenia kursanci opanowują umiejętności związane z organizowaniem usług przewozowych towarów, zarządzania taborem ciężarowym, uzyskują informacje na temat logistyki przedsiębiorstw i są zaznajamiani z obsługą elektroniczną giełd towarowych.

Zarobki w spedycji

Szukając pracy w spedycji, można odnaleźć ogłoszenia w Polsce i za granicą. Osoby zaczynające pracę w tej branży w naszym państwie, jak podaje portal Wynagrodzenia.pl, średnio zarabiają 4540 zł brutto miesięcznie. Mediana pensji specjalistów wynosi 5530 zł, dla starszego specjalisty jest uśredniona kwota 6580zł. Na lepsze zarobki, które wynoszą ponad 8500 zł może liczyć 25 % pracowników na tym szczeblu. i Według danych zebranych przez serwis Indeed.com roczne wynagrodzenie spedytora międzynarodowego to średnio 62388 zł. Najwyższe pensje otrzymują pracownicy firm znajdujących się w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i innych dużych miastach. ii

Zarobki w poszczególnych województwach się różnią. Poza lokalizacją na wynagrodzenie wpływ ma też wielkość firmy, rodzaj świadczonych usług, stanowisko, doświadczenie i kompetencje pracowników.

Bardzo często wynagrodzenie spedytora jest prowizyjne i zależne od tego, jak działa firma. Zazwyczaj pensja określana jest jako podstawa plus premia.

 

Zalety pracy w spedycji

Praca w branży transportowej to szansa rozwoju i budowania ścieżki kariery zawodowej. Znalezienie etatu w dobrze prosperującej firmie związane jest z wysokimi, pewnymi zarobkami, premią i benefitami pozapłacowymi. Zaletą pracy spedytora jest również brak monotonii. Każdego dnia czekają nowe wyzwania, których sprawna realizacja nie tylko przyczynia się do zwiększenia wynagrodzenia, ale też czerpania satysfakcji. Niektóre firmy i stanowiska dopuszczają możliwość świadczenia usług z domu. W przypadku zatrudnienia w trybie zdalnym współpracować można z każdego miejsca na świecie.

Cechy dobrego spedytora

Odpowiednie umiejętności i wiedzę można nabyć podczas kursu. Dobry spedytor powinien odznaczać się dokładnością i cierpliwością. Musi umieć pracować pod presją czasu i wykazywać chęć rozwiązywania problemów. Spedytorów cechuje odpowiedzialność za powierzone zadania, terminowość, umiejętność planowania i pracy w zespole.

Gdzie szukać ofert pracy w spedycji?

Aktualne oferty pracy dostępne są na najpopularniejszych portalach z ogłoszeniami, można również przeglądać strony internetowe branżowe i forum tematyczne, a także śledzić social media. Szukając dużych firm, warto sprawdzić, czy mają swoje witryny online z zakładką dotyczącą rekrutacji, by wysłać CV. Dobrą opcją jest też uczestniczenie w targach pracy, podczas których można spotkać potencjalnych pracodawców.

Zapisz się wstępnie

To do niczego nie zobowiazuje. Otrzymasz od nas więcej informacji.

Skontaktuj się z nami

pon. – sob. w godz. od 9.00 do 19.00

odpowiadam w ciągu 24 godzin